Menu
A-Z: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Election results 2014

Results by political party

 Party  Councillors
 Sinn Féin  19
 Democratic Unionist Party (DUP)
 13
 Alliance Party
 8
 Social Democratic and Labour Party (SDLP)
 7
 Ulster Unionist Party (UUP)
 7
 Progressive Unionist Party
 3
 Green Party
 1
 People before Profit Alliance
 1
 Traditional Unionist Voice (TUV)
 1

 

Sinn Féin - 19

 Name  District Electoral Area
 Deirdre Hargey
 Botanic
 Mary Clarke
 Oldpark
 JJ Magee
 Oldpark
 Gerry McCabe
 Oldpark
 David Bell
 Collin
 Matt Garrett
 Collin
 Bill Groves
 Collin
 Stephen Magennis
 Collin
 Charlene O'Hara
 Collin
 Niall Ó Donnghaile  Titanic
 Máirtín Ó Muilleoir  Balmoral
 Janice Austin
 Black Mountain
 Steven Corr
 Black Mountain
 Emma Groves
 Black Mountain
 Arder Carson
 Black Mountain
 Ciarán Beattie  Black Mountain
 Mary Ellen Campbell
 Castle
 Mary McConville
 Court
 Jim McVeigh
 Court

Democratic Unionist Party (DUP) - 13

 Name  District Electoral Area
 Ruth Patterson
 Botanic
 Tom Haire
 Ormiston
 John Hussey
 Ormiston
 Gareth McKee
 Oldpark
 Adam Newton
 Titanic
 Gavin Robinson
 Titanic
 Christopher Stalford
 Balmoral
 Lydia Patterson
 Castle
 Guy Spence
 Castle
 Brian Kingston
 Court
 Frank McCoubrey
 Court
 Aileen Graham
 Lisnasharragh
 Tommy Sandford
 Lisnasharragh

Alliance Party - 8

 Name  District Electoral Area
 Emmet McDonough-Brown  Botanic
 Mervyn Jones
 Ormiston
 Laura McNamee
 Ormiston
 David Armitage
 Titanic
 Paula Jane Bradshaw
 Balmoral
 Nuala McAllister
 Castle
 Carole Howard
 Lisnasharragh
 Michael Long
 Lisnasharragh

 

Social Democratic and Labour Party (SDLP) - 7

 Name  District Electoral Area
 Declan Boyle
 Botanic
 Nichola Mallon
 Oldpark
 Brian Heading
 Collin
 Claire Hanna
 Balmoral
 Tim Attwood
 Black Mountain
 Patrick Convery
 Castle
 Kate Mullan
 Lisnasharragh

 

Ulster Unionist Party (UUP) - 7

 Name  District Electoral Area
 Graham Craig
 Botanic
 Jim Rodgers
 Ormiston
 Peter Johnston
 Ormiston
 Sonia Copeland
 Titanic
 Jeffrey Dudgeon
 Balmoral
 David Browne
 Castle
 Chris McGimpsey
 Lisnasharragh

Progressive Unionist Party (PUP) - 3

 Name  District Electoral Area
 Julie-Anne Corr
Oldpark
 John Kyle
Titanic
 Billy Hutchinson
Court

 

Green Party - 1

 Name  District Electoral Area
Ross Brown
Ormiston

People before Profit Alliance - 1

 Name  District Electoral Area
Gerry Carroll
Black Mountain

Traditional Unionist Voice (TUV) - 1

 Name  District Electoral Area
Jolene Bunting
Court