Menu
A-Z: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

2014 Election Results

By political party

Overview

 Party  Councillors
 Sinn Féin  19
 Democratic Unionist Party (DUP)
 13
 Alliance Party
 8
 Social Democratic and Labour Party (SDLP)
 7
 Ulster Unionist Party (UUP)
 7
 Progressive Unionist Party
 3
 Green Party
 1
 People before Profit Alliance
 1
 Traditional Unionist Voice (TUV)
 1

Sinn Féin - 19

 Name  District Electoral Area
 Deirdre Hargey
 Botanic
 Mary Clarke
 Oldpark
 JJ Magee
 Oldpark
 Gerry McCabe
 Oldpark
 David Bell
 Collin
 Matt Garrett
 Collin
 Bill Groves
 Collin
 Stephen Magennis
 Collin
 Charlene O'Hara
 Collin
 Niall Ó Donnghaile  Titanic
 Máirtín Ó Muilleoir  Balmoral
 Janice Austin
 Black Mountain
 Steven Corr
 Black Mountain
 Emma Groves
 Black Mountain
 Arder Carson
 Black Mountain
 Ciarán Beattie  Black Mountain
 Mary Ellen Campbell
 Castle
 Mary McConville
 Court
 Jim McVeigh
 Court

Democratic Unionist Party (DUP) - 13

 Name  District Electoral Area
 Ruth Patterson
 Botanic
 Tom Haire
 Ormiston
 John Hussey
 Ormiston
 Gareth McKee
 Oldpark
 Adam Newton
 Titanic
 Gavin Robinson
 Titanic
 Christopher Stalford
 Balmoral
 Lydia Patterson
 Castle
 Guy Spence
 Castle
 Brian Kingston
 Court
 Frank McCoubrey
 Court
 Aileen Graham
 Lisnasharragh
 Tommy Sandford
 Lisnasharragh

Alliance Party - 8

 Name  District Electoral Area
 Emmet McDonough-Brown  Botanic
 Mervyn Jones
 Ormiston
 Laura McNamee
 Ormiston
 David Armitage
 Titanic
 Paula Jane Bradshaw
 Balmoral
 Nuala McAllister
 Castle
 Carole Howard
 Lisnasharragh
 Michael Long
 Lisnasharragh

Social Democratic and Labour Party (SDLP) - 7

 Name  District Electoral Area
 Declan Boyle
 Botanic
 Nichola Mallon
 Oldpark
 Brian Heading
 Collin
 Claire Hanna
 Balmoral
 Tim Attwood
 Black Mountain
 Patrick Convery
 Castle
 Kate Mullan
 Lisnasharragh

Ulster Unionist Party (UUP) - 7

 Name  District Electoral Area
 Graham Craig
 Botanic
 Jim Rodgers
 Ormiston
 Peter Johnston
 Ormiston
 Sonia Copeland
 Titanic
 Jeffrey Dudgeon
 Balmoral
 David Browne
 Castle
 Chris McGimpsey
 Lisnasharragh

Progressive Unionist Party (PUP) - 3

 Name  District Electoral Area
 Julie-Anne Corr
Oldpark
 John Kyle
Titanic
 Billy Hutchinson
Court

Green Party - 1

 Name  District Electoral Area
Ross Brown
Ormiston

People before Profit Alliance - 1

 Name  District Electoral Area
Gerry Carroll
Black Mountain

Traditional Unionist Voice (TUV) - 1

 Name  District Electoral Area
Jolene Bunting
Court

By District Electoral Area

Overview of DEA

 DEA  Councillors
Black Mountain 7
Ormiston 7
Castle 6
Collin 6
Court 6
Lisnasharragh 6
Oldpark 6
Titanic 6
Balmoral 5
Botanic 5

Balmoral

Eligible electorate: 17,107
Total votes polled: 9,032
Percentage turnout: 52.8%

Valid votes: 8,901
Invalid votes:  131

Number of candidates elected: 5
Electoral quota: 1,484

Balmoral is made up of five wards

  • Belvoir
  • Finaghy
  • Malone
  • Musgrave
  • Upper Malone.
Nominees

Surname First name Party Status
Bradshaw
Paula Jane  Alliance Party
Elected
Dudgeon Jeffrey UUP - Ulster Unionist Party Elected
Hanna Claire SDLP - Social Democratic and Labour Party Elected
Ó Muilleoir Máirtín Sinn Féin Elected
Staldord Christopher David Matthew DUP - Democratic Unionist Party Elected
Cartwright
Justin Kane  SDLP - Social Democratic and Labour Party
Excluded 
Clarke  Sarah  DUP - Democratic Unionist Party Excluded
Collins Gerard  Independent  Excluded 
Doyle Jamie  Alliance Party  Excluded 
Kontorravdis  Elli  Green Party  Excluded 
McKenzie  Tina  NI21  Excluded
Neeson  Barbara  NI21  Excluded 
Rice Simon PUP - Progressive Unionist Party of Northern Ireland  Excluded 
Timson David Julian  NI Conservatives  Excluded 

Last updated: 2.46am, Saturday 24 May 2014

Black Mountain

Eligible electorate: 25,146

 

Total votes polled: 14,311
Percentage turnout:  56.91%

Invalid votes: 369

Number of candidates elected: 7
Electoral quota: 1,743

Black Mountain is made up of seven wards:

  • Andersonstown
  • Ballymurphy
  • Beechmount
  • Colin Glen
  • Falls Park
  • Shaw’s Road
  • Turf Lodge

Nominees

Surname First name  Party Status
Attwood Tim  SDLP - Social Democratic and Labour Party  Elected
Austin  Janice  Sinn Féin  Elected
Beattie  Ciarán
Sinn Féin  Elected
Carroll  Gerry  People Before Profit Alliance  Elected
Carson Arder  Sinn Féin
 Elected
Corr  Steven  Sinn Féin
 Elected
Groves  Emma Sinn Féin  Elected
Gray Lauren Alliance Party  Excluded
Lowry  Joanne  The Workers Party   Excluded
Mac Coitir Pádraic  Éirígí  Excluded
Mac Giolla Mhín Caoimhín Sinn Féin  Excluded
McDonald Gerard SDLP - Social Democratic and Labour Party  Excluded
Valente Chris  NI21   Excluded

Last updated: 10.07pm, Friday 23 May

Botanic

Eligible electorate: 19,462
Total votes polled: 9,186Percentage turnout: 47.2%

Valid votes: 8,994
Invalid votes: 192

Number of candidates elected: 5
Electoral quota: 1500

Botanic is made up of five wards:

  • Blackstaff
  • Central
  • Ormeau
  • Stranmillis
  • Windsor.

Nominees

 Surname First name  Party Status
Boyle Declan  SDLP - Social Democratic and Labour Party Elected
Craig  Graham  UUP -Ulster Unionist Party  Elected
Hargey Deirdre  Sinn Féin  Elected
McDonough-Brown Emmet Alliance Party Elected 
Patterson Ruth  DUP - Democratic Unionist Party  Elected 
Bailey Clare Green Party Excluded
Chan-Hu  Eileen  NI21  Excluded 
Dickson Billy  TUV - Traditional Unionist Voice Excluded 
Lynn Paddy  The Workers Party  Excluded 
Manton  Ben  NI Conservatives Excluded 
Matthews  Ben  NI21   Excluded 
McCarthy  Pat  SDLP - Social Democratic and Labour Party Excluded 
Meehan  Paddy Socialist Party (Northern Ireland) Excluded 
Morrow  Duncan  Alliance Party Excluded 
Suttie  Ewan  PUP - Progressive Unionist Party of Northern Ireland  Excluded 

Last updated: 6.36pm, Saturday 24 May 2014

Castle

Eligible electorate: 20,977
Total votes polled: 10,753
Percentage turnout: 51.26%

Valid votes: 10,578
Invalid votes: 175

Number of candidates elected: 6
Electoral quota: 1,512

Castle is made up of six wards:

  • Bellevue
  • Cavehill
  • Chichester Park
  • Duncairn
  • Fortwilliam 
  • Innisfayle.

Nominees

 Surname First name  Party Status
Browne David  UUP - Ulster Unionist Party Elected
Campbell  Mary Ellen  Sinn Féin Elected
Convery  Patrick  SDLP - Social Democratic and Labour Party Elected
McAllister  Nuala Alliance Party  Elected 
Patterson Lydia  DUP - Democratic Unionist Party  Elected 
Spence Guy James DUP - Democratic Unionist Party Elected
Crawford  Alison Aspire to Better Excluded 
Cunningham  Tierna  Sinn Féin Excluded 
Hughes  Fra  Independent  Excluded 
McQuade  William   PUP - Progressive Unionist Party of Northern Ireland Excluded 
Mullaghan  Cathal   SDLP - Social Democratic and Labour Party Excluded 
Weir  Gemma  The Workers Party  Excluded

Last updated: 11.55pm, Friday 23 May 2014

Colin

Eligible electorate: 22,017
Total votes polled: 11,360
Percentage turnout:  51.6%

Valid votes: 11,158
Invalid votes: 202

Number of candidates elected: 6
Electoral quota: 1595

Collin is made up of six wards:

  • Dunmurry
  • Ladybrook
  • Lagmore
  • Poleglass
  • Stewartstown 
  • Twinbrook

Nominees

 Surname First name  Party Status
Bell David  Sinn Féin Elected
Garrett Matt Sinn Féin Elected
Groves Bill Sinn Féin Elected
Heading Brian SDLP - Social Democratic and Labour Party Elected
Magennis Stephen Sinn Féin Elected
O'Hara Charlene Sinn Féin Elected
Burke  Wendy  NI21  Excluded 
Catney  Gerard Alphonsus  Alliance Party  Excluded
Drumm  Máire Éirígí Excluded
Martin Gareth Thomas  UUP - Ulster Unionist Party Excluded
Whinnery Laura  SDLP - Social Democratic and Labour Party Excluded

Last updated: 7.32pm, Saturday 24 May 2014

Court

Eligible electorate: 20,881
Total votes polled: 11,809
Percentage turnout:  56.55%

 

Valid votes: 11,505
Invalid votes: 304

Number of candidates elected: 6
Electoral quota: 1644

Court is made up of six wards:

  • Ballygomartin
  • Clonard
  • Falls
  • Forth River
  • Woodvale

Nominees

 Surname First name  Party Status
Bunting
Jolene
TUV - Traditional Unionist Voice
Elected
Hutchinson Billy PUP - Progressive Unionist Party
Elected
Kingston Brian DUP - Democratic Unionist Party
Elected
McConville  Mary Sinn Féin Elected
McCoubrey Frank DUP - Democratic Unionist Party
Elected
McVeigh Jim Sinn Féin Elected
Doherty
Tommy
Republican Network for Unity
Excluded
Faulkner
Willie
Independent Excluded
Gallagher
Sheila Mary
Alliance Party
Excluded
Hunter
Stuart
NI21
Excluded
Keenan
Colin
SDLP - Social Democratic and Labour Party Excluded
Lowry
John Terence
The Workers Party
Excluded
Manwaring
Bill
UUP - Ulster Unionist Party
Excluded
Mawhinney
Billy
PUP - Progressive Unionist Party
Excluded
Thompson
Naomi
DUP - Democratic Unionist Party
Excluded
Verner
Nicola
DUP - Democratic Unionist Party
Excluded

Last updated: 11.38am, Saturday 24 May 2014

Lisnasharragh

Eligible electorate: 20,089
Total votes polled: 10,656
Percentage turnout:  53.04%

Valid votes: 10,497
Invalid votes: 159

Number of candidates elected: 6
Electoral quota: 1,500

Lisnasharragh is made up of six wards:

  • Hillfoot
  • Orangefield
  • Ravenhill
  • Rosetta.

Nominees

 Surname First name  Party Status
Graham
Aileen
DUP - Democratic Unionist Party
Elected
Howard
Carole
Alliance Party
Elected
Long
Michael
Alliance Party
Elected
McGimpsey
Chris
UUP - Ulster Unionist Party
Elected
Mullan
Kate
SDLP - Social Democratic and Labour Party
Elected
Sandford
Tommy
DUP - Democratic Unionist Party Elected
Smyth
Helen
PUP - Progressive Unionist Party  Excluded
Wray
Pete
NI21 Excluded
Hughes 
Connal 
Green Party 
Excluded
Hussey Colin 
DUP - Democratic Unionist Party 
Excluded
Kennedy
Dermot
Sinn Féin
Excluded
McDonnell
Leah
NI21
Excluded

Last updated: 01.41am, Saturday 24 May 2014.

Oldpark

Eligible electorate: 20,888
Total votes polled: 10,793
Percentage turnout:  51.67%

Valid votes: 10,535
Invalid votes: 258

Number of candidates elected: 6
Electoral quota: 1,506

Oldpark is made up of six wards:

  • Ardoyne
  • Ballysillan
  • Legoniel
  • Water Works.

Nominees

 Surname First name  Party Status
Clarke  Mary  Sinn Féin  Elected 
Corr Julie-Anne  PUP - Progressive Unionist Party  Elected 
Magee  JJ Sinn Féin  Elected
Mallon Nichola SDLP - Social Democratic and Labour Party Elected
McCabe Gerry Sinn Féin  Elected
McKee Gareth Ian  DUP - Democratic Unionist Party  Elected
Bailie
Christopher
The Workers Party
Excluded
Cusick
Sammy
Republican Network for Unity
Excluded 
Fennell
Dee
Independent
Excluded 
Gilmour
Wayne
TUV - Traditional Unionist Voice
Excluded 
Houston
Colin
UUP - Ulster Unionist Party
Excluded 
Loughran
John
Sinn Féin Excluded 
McReynolds
Peter
Alliance Party Excluded 
Reynolds
Lee
DUP - Democratic Unionist Party
Excluded 

Last updated: 9.10pm, Saturday 24 May 2014

Ormiston

Eligible electorate: 24,831
Total votes polled: 13,192
Percentage turnout: 53.13%

Number of candidates elected: 7
Electoral quota:Ormiston is made up of seven wards:

  • Belmont
  • Garnerville
  • Gilnahirk
  • Knock
  • Sandown
  • Shandon
  • Stormont.

Nominees

 Surname First name  Party Status
Brown
Ross
Green Party
 Elected
Haire
Tom
DUP - Democratic Unionist Party  Elected
Hussey  John Colin
DUP - Democratic Unionist Party 
 Elected
Johnston  Peter UUP - Ulster Unionist Party  Elected
Jones  Mervyn Alliance Party  Elected
McNamee  Laura Alliance Party  Elected
Rodgers  Jim UUP - Ulster Unionist Party  Elected
Crosby
Stephen John
UKIP - United Kingdom Independence Party
 Excluded
Dickson
Ian
NI21
 Excluded
Hiddleston
John Andrew
TUV - Traditional Unionist Voice
 Excluded
Keenan
Laura
Sinn Féin
 Excluded
Kennedy
Brian
DUP - Democratic Unionist Party
 Excluded
McMillan Michael Anthony
SDLP - Social Democratic and Labour Party
 Excluded
McMullan
Ross
Alliance Party
 Excluded
Olorunda
Jayne
NI21  Excluded
Reid
Ian
NI Conservatives
 Excluded
Shanks
Ian
PUP - Progressive Unionist Party
 Excluded
Vitty
Denny
DUP - Democratic Unionist Party  Excluded
Webb
Andrew
Alliance Party
 Excluded

Titanic

Eligible electorate: 21,425
Total votes polled: 10,082
Percentage turnout:  47.06%

Valid votes:  9,900
Invalid votes: 182

Number of candidates to be elected: 6
Electoral quota: 1,415

Titanic is made up of six wards:

  • Ballymacarrett
  • Beersbridge
  • Bloomfield
  • Connswater
  • Sydenham
  • Woodstock.

Nominees

 Surname First name  Party Status
Armitage
David
Alliance Party
Elected
Copeland 
Sonia 
UUP - Ulster Unionist Party 
Elected 
Kyle
John PUP - Progressive Unionist Party Elected
Newton
Adam DUP - Democratic Unionist Party
Elected 
Ó Donnghaile
Niall
Sinn Féin
Elected
Robinson
Gavin DUP - Democratic Unionist Party Elected
Black
Tommy
Socialist Party (Northern Ireland)
Excluded
Claus
Gregor
Green Party
Excluded
Davidson
Jimmy
NI21
Excluded
Devlin
Peter
SDLP - Social Democratic and Labour Party
Excluded
Hendron
Maire
Alliance Party
Excluded
Lavery
Jonny
UKIP - United Kingdom Independence Party
Excluded
McNally
Kevin Anthony
The Workers Party
Excluded
Toan
Harry
TUV - Traditional Unionist Voice
Excluded
White
Sam
DUP - Democratic Unionist Party
Excluded

Last updated: 8.28pm, 24 May 2014